پیشگیری از کرونا؛ 10 روش صحیح خرید سوپرمارکتی و ضدعفونی کردن خریدها

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، برای پیشگیری از ابتلا به علائم بیماری کرونا کارهای ساده و در عین حال زیادی باید انجام داد. از نرفتن به اجتماعات و جاهای شلوغ تا رعایت صحیح بهداشت فردی و اجتماعی و طریقه درست و اصولی ضدعفونی کردن سطوح و دست ها. یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها در این روزهای بحران کرونا چگونگی رفتن به خرید و در عین حال انجام یک خرید بهداشتی و بدون خطر است. شما نحوه درست بازگشت از خرید و ضدعفونی کردن خریدها را می دانید؟ در مجله خبرنگاران 10 روش درست خرید سوپرمارکتی، برگشتن از خرید و ضدعفونی کردن خریدهای سوپرمارکتی برای پیشگیری از کرونا به توصیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را به شما می گوییم.

پیشگیری از کرونا؛ 10 روش صحیح خرید سوپرمارکتی و ضدعفونی کردن خریدها

پیشگیری از کرونا با 10 روش صحیح ضدعفونی کردن خریدهای سوپرمارکتی

1-خریدهای سوپرمارکتی را چظور وارد خانه کنیم؟

قبل از رفتن به خرید یک جای معین برای خریدهایی که از بیرون می آورید در آشپزخانه معین کنید و یک پارچه و یا سفره برای قرار دادن کیسه های خرید در آنجا پهن کنید.

2-چطور برای پیشگیری از کرونا ویروس در سوپرمارکت یا فروشگاه های زنجیره ای خرید کنیم؟

به هنگام خرید از دستکش یک بار مصرف بهره ببرید، وسایل را از روی قفسه ها بردارید و در سبد خرید بگذارید. کارت بانکی را خودتان با دستگاه پوز بکشید و از متصدی صندوق بخواهید رمز و مبلغ را برایتان وارد کند. بعد از برگشت به خانه وسایل خریداری شده را بدون تماس با هیچ یک از سطوح منزل روی پارچه قرار بگیرید.

3-بعد از برگشتن از سوپرمارکت لباس ها را بشوریم؟

لباس های بیرون را عوض کنید و آن ها را در فضای خارج از منزل مثل بالکن و در آفتاب پهن کنید. لازم نیست هر بار لباس ها را بشورید. مگر اینکه در راستا سوار مترو و اتوبوس شده باشید.

4-چطور خریدهای سوپرمارکتی را ضدعفونی کنیم؟

سینک ظرفشویی را تمیز بشورید و محصولاتی مثل قوطی کنسرو، شیشه ترشی و مربا و …، بسته پنیر و خامه و …، شامپو، بسته های ماکارونی و پاستا و خلاصه هر بسته بندی که از بیرون می خرید را در سینک بگذارید و با آب و مایع ظرفشویی بشورید. یادتان باشد برای خریدها از اسکاچ جداگانه و اختصاصی بهره ببرید و سپس دوباره اسکاچ را بشورید و ضدعفونی کنید.

5-برای پیشگیری از کروناویروس چطور میوه و سبزیجات را ضدعفونی کنیم؟

میوه ها را قبل از قرار دادن در یخچال با آب و چند قطره مایع ظرفشویی بشورید. ابتدا میوه ها و صیفی جات را در آب و چند قطره مایع ظرفشویی به مدت 2 الی سه دقیقه بخیسانید و سپس با آب و مایع ظرفشویی بشورید و خوب آب بکشید. اجازه دهید میوه ها خشک شوند و سپس در یخچال بگذارید. سبزیجات را با مایع ضدعفونی کننده سبزیجات ضدعفونی کنید. در خصوص شستن گوشت و مرغ از آنجایی که مرغ و گوشت را نمی توان ضدعفونی کرد یا آن را با آب جوش شست اگر خوب و کامل پخته شوند ضرری برای فرد ندارند. موقع شستن با دستکش گوشت و مرغ را بشورید و مراقب باشید قطرات آب به اطراف پخش نشوند. بعد از شستن مواد غذایی سینک ظرفشویی را هم ضدعفونی کنید. بهتر است تخم مرغ ها را نشوریذ. تخم مرغ ها را در یک ظرف درب دار بگذارید و هر بار موقع پخت تخم مرغ را بشورید. حتما بعد از دست زدن به تخم مرغ دست ها را با آب و صابون بشورید. نان را بسته بندی و فریز کردن و هر بار قبل از مصرف روی گاز یا در فر و مایکروفر داغ کنید.

6-با کیسه های خرید چه کنیم؟

کیسه های پلاستیکی که خریدها را در آن قرار داده اید در یک کیسه تمیز قرار دهید، گره بزنید و دور بیندازید. بهتر است در این روزها برای پیشگیری از ابتلا به علائم و نشانه های بیماری کرونا از کیسه های پارچه ای خرید بهره ببرید تا در مصرف پلاستیک هم صرفه جویی نموده باشید.

7-کیف و کیسه خرید را هم ضدعفونی کنیم؟

کیسه، زنبیل یا کیف خرید خود را بعد از خرید با آب گرم و صابون یا الکل 70% ضدعفونی کنید و چند ساعت در فضای خارج از خانه مثل بالکن نگهدارید تا خشک گردد.

8-پارچه و زیرانداز را بشورید

پارچه و سفره ای که خریدها را روی آن قرار داده بودید را نتکانید، آن را جمع کنید و بشورید.

9-سوییچ ماشین و کارت عابربانک را چطور ضدعفونی کنیم؟

وسایل همراه مثل دسته کلید، سوییچ ماشین، کارت عابر بانک و تلفن همراه خود را با الکل 70% ضدعفونی کنید. الکل را روی این لوازم اسپری کنید و اجازه دهید الکل در جریان هوا خشک گردد. این وسایل یکی از اصلی ترین عوامل انتقال ویروس کرونا محسوب می شوند که اغلب ضدعفونی کردن آن ها را فراموش می کنیم. البته دسته کلید منزل را با آب و صابون می توانید بشورید.

10-بعد از شستن و ضدعفونی کردن خریدها دست ها را هم بشورید

حتما بعد از ضدعفونی کردن خریدها دست ها را با آب و صابون به مدت حداقل 20 الی 30 ثانیه بشورید و با دستمال کاغذی خشک کنید.

منبع: افق کوروش

به "پیشگیری از کرونا؛ 10 روش صحیح خرید سوپرمارکتی و ضدعفونی کردن خریدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از کرونا؛ 10 روش صحیح خرید سوپرمارکتی و ضدعفونی کردن خریدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید