دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، خبرنگاران/خراسان جنوبی گل بانو با تار و پود نخ ها و دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند. انگشتان پاهای گل بانو شیارهای عمیقی دارد شیارهایی که حاصل سالها بازی نخ ها بر روی پاهای اوست .

دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، هنرپارچه بافی سنتی یکی از مهمترین صنایع دستی خراسان جنوبی است، به طوری که تنها صنعت دستی این استان است که نامزد دریافت مهر اصالت ازسازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شد. رشته حوله بافی که در اصطلاح محلی به آن (تُو بافی و یا تون بافی) می گویند، از قدیمی ترین صنایع دستی جنوب خراسان است.

بر اساس مستندات تاریخی، از معروفیت دست بافته ها و پارچه های پنبه ای و ابریشمی تولید شده در ایالت قهستان قدیم در قرون اولیه اسلامی فراوان یاد شده است. بافت حوله های سنتی در خراسان جنوبی، امروزه نیز همانند گذشته با دستگاه های سنتی دو یا چهار وردی و ابزار کار ساده، صورت می گیرد.

با کمک این دستگاه ایجاد دهنه، پود گذاری با تنوع رنگی نامحدود و دَفتین زدن با حرکات منظم دست و پا، باعث تولید انواع پارچه بر اساس نوع ماده اولیه می شود. از انواع نقوش به کار رفته در حوله بافی می توان به کُلو ، گِنتی، چَپَر بافت، جِناغی و ساده اشاره کرد. تولیدات مختلف حوله بافی شامل انواع حوله دست و صورت و حمام، سفره نان، صافی، دستمال، چادرشب، شال سر و لُنگی است.

برای به تصویر کشیدن این هنر زیبا به یکی از روستاهای سربیشه رفتیم و مهمان خانه ای سنتی شدیم که از همان بدو ورود جلوه زیبای هنر پارچه بافی در آن هویدا بود. نخ های آبی آویزان بر روی بند، جلوه ای زیبا به خانه داده بود، خانه ای کوچک و باصفا که با مهمان نوازی گل بانو رنگ و بوی مهربانی به خود گرفته بود.

گوشه حیاط خانه گل بانو تنوری بود وبوی سپند و نان تازه فضای خانه را معطر کرده بود، وقتی به دستان گل بانو نگاه کردم رنج و زحمت سال ها تلاش و زندگی و عشق را در دستانش دیدم.

در گوشه اتاق دستگاه پارچه بافی اش خودنمایی می کند، گل بانو که 68 سال سن دارد، پشت دستگاه می نشیند و مشغول بافتن پارچه می شود. از زندگی و روزهای سختش می گوید، از خاطرات کودکی اش و اینکه این هنر را از مادرش آموخته و به آن علاقه زیادی دارد. گل بانو همه فرزندانش را به خانه بخت فرستاده وتنها زندگی می کند، او این هنر را به فرزندانش هم آموخته است.

او می گوید: من با نخ ها و این دستگاه سال های زندگی ام را گذرانده ام و از این طریق امرار معاش می کنم. این دستگاه و این نخ های رنگارنگ همدم من هستند، همانطور که مشغول پارچه بافی است شعری را زمزمه می کند.

گل بانو با تار و پود نخ ها و دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند. انگشتان پاهای گل بانو شیارهای عمیقی دارد شیارهایی که حاصل سال ها بازی نخ ها بر روی پاهای اوست.

گل بانو با حرکات تند دست و پایش تارو پود نخ ها را می بافد و چه زیباست موسیقی دلنواز نخ ها... دراتاق دیگر او دوک نخ ریسی است، دوک نخ ریسی اولین وسیله پارچه بافی است که الیاف را به نخ تبدیل می کند.

گل بانو می نشیند و باچرخاندن دوک نخ ریسی، نخ ها را برای بافتن پارچه های بعدی آماده می کند... او می گوید: تمام کودکی ام را با تارو پودهای رنگارنگ گذرانده ام، این هنر را از مادرم به یادگار دارم.

و چه زیباست که همه تلاش کنیم این هنر اصیل ایرانی گسترش یابد و بتوانیم رنج و زحمات سال ها تلاش گل بانوها را ارج نهیم.

گزارش از رها صلاحی مقدم، خبرنگار وبلاگ ممتاز آنلاین

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستان و پاهای پینه بسته اش نقش عشق می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید