امیدوار عنایت رئیس جمهوری هستیم، برای برگزاری نمایشگاه دنبال تنخواه بودیم

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ، درباره میزان خسارت مالی به حوزه نشر در پی شیوع ویروس کرونا اعلام کرد: آمار و ارقام خسارت فعالان حوزه نشر، ناشی از شیوع ویروس کرونا براساس اعلام صنف و برآورد از تاثیر پذیری بازار، به نامه های ارسالی به مسئولان مالی کشور پیوست و اعلام شده است.

امیدوار عنایت رئیس جمهوری هستیم، برای برگزاری نمایشگاه دنبال تنخواه بودیم

به عنایت رئیس جمهوری امیدواریم

وی با اشاره به پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بخشی از خسارت به صنعت نشر اضافه کرد: امید واریم با توجه به شرایط خاص حوزه نشر که پیش از شیوع ویروس در کرونا نیز وجود داشت و همچنین تعویق و ابهام در برگزاری رویداد های کتاب محور از جمله نمایشگاه کتاب تهران، عنایت رئیس جمهوری و دیگر وزرا بتوانیم از ظرفیت های موجود برای تخیصص بسته های حمایتی در این حوزه استفاده کنیم.

عضو هیات امنای موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران درباره احتمال راهنمایی بودجه نمایشگاه در صورت لغو این رویداد در دیگر کانال های حمایتی از فعالان حوزه ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اعتبار لازم برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در اعتبارات فرهنگی سال قبل پیش بینی می گردد.

به گفته وی، سال 1397 صد درصد اعتبار دو حوزه کتاب و مطبوعات جذب و تخصیص پیدا کرد و اعتبار نمایشگاه سال 1398 نیز در اعتبار سال 1397 پیش بینی شد.

حیدری توضیح داد: شیوه تخصیص اعتبار برگزاری نمایشگاه به این دلیل انجام می گردد که مقدمات برگزاری هر دوره از نمایشگاه در 6 ماهه دوم شروع می گردد و متولیان فرهنگی باید به این روش اعتبار را معین نمایند.

وی اضافه کرد: سال گذشته در حوزه کتاب و مطبوعات متاسفانه فقط 50 درصد اعتبارات پیش بینی شده، تخصیص یافت. توجه داشته باشیم که 50 درصد اعتبارات باید بین دو حوزه کتاب و مطبوعات تقسیم می شد؛ بنابراین اعتبار ات پیش بنی شده برای برگزاری سی سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران محقق نشد و اگر نمایشگاه سال 1399 در موعد خود برگزار می شد با مشکل جدی روبرو می شدیم.

برای برگزاری نمایشگاه سی و سوم دنبال تنخواه بودیم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: برای تامین بودجه این دوره از نمایشگاه به دنبال دریافت تنخواه از سازمان برنامه و بودجه بودیم. ما امید وار بودیم و برهمین اساس، بخشی از بودجه نمایشگاه امسال در سال قبل همراه با انجام بعضی مقدمات هزینه شد؛ اما برگزاری نمایشگاه به موعد دیگری موکول شد.

حیدری با بیان این مطلب که امید واریم ریشه ویروس کرونا از بین برود و بتوانیم کمافی السابق نمایشگاه کتاب تهران، به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور را داشته باشیم، اعلام کرد: اگر سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به طور قطعی برگزار نگردد، تغییر خدمات در این حوزه مسلما اولویت است.

احتمال تغییر در ارائه خدمات حوزه کتاب

عضو هیات امنای موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، ادامه داد: تغییرات موجب خواهد شد تا در اجرای بعضی رویداد ها و همچنین در میزان آن ها تغییراتی ایجاد گردد. جابه جایی در حمایت ها، مثلا حمایت از کتاب های الکترونیک به جای کاغذی. همه این شیوه ها باید از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یاری صنف تدوین گردد و یا نوع حمایت ها برحسب آن موارد تغییر دهند.

حیدری با اشاره به بودجه فرهنگی امسال، اعلام کرد: هنوز بودجه فرهنگی سال 1399 دریافت نکرده ایم و به نظر می رسد اگر میزان بودجه امسال، همانند سال گذشته باشد، نمی توانیم تغییر چندانی در خدمات داشته باشیم. مگر اینکه دولت در تخصیص ها بازبینی و اعتبار این حوزه را به خوبی پیش بینی کند تا بتوانیم برای مدل های جدید ارائه خدمات، با توجه به شیوع ویروس کرونا هم برنامه ریزی های جدی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: مرتب، مکرر و با امیدواری پیگیر تخصیص بسته های حمایتی دولت به حوزه نشر، هستیم. دستورات رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز موید این موضوع است که دو حوزه کتاب و مطبوعات برای دولت مهم است و به جد دنبال جبران کسری اعتبارات سال گذشته هستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "امیدوار عنایت رئیس جمهوری هستیم، برای برگزاری نمایشگاه دنبال تنخواه بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدوار عنایت رئیس جمهوری هستیم، برای برگزاری نمایشگاه دنبال تنخواه بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید