صادرات مازاد تولید اقلام بهداشتی در دستور کار

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، وزیر صنعت گفت: دولت این اجازه را به وزارت صمت داده تا بخشی از مازاد تولید اقلام بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا را مشروط به تامین کامل نیاز کشور به سایر کشور ها صادر کند.

صادرات مازاد تولید اقلام بهداشتی در دستور کار

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ ممتاز آنلاین، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی گفت: همانگونه که رئیس جمهور در جلسه با فعالان اقتصادی بخش خصوصی اشاره کردند، از همان روز نخست درخواست وزارت بهداشت و درمان برای تامین برخی اقلام ضروری برای مقابله با کرونا، در کمتر از دو ماه، تولیدات محصولات و ملزومات بهداشتی رشد چندین برابری داشته و امروز در نقطه ای قرار گرفته ایم که در برخی موارد ما قدرت صادرات داریم.

وی گفت: در این مدت تولید مواد ضدعفونی کننده با افزایش 8 برابری روبرو بوده و همچنین تولید روزانه 200 هزار عدد ماسک، امروز در مجموع تولیدات صنعتی، صنفی و کارگاهی به حدود 6 میلیون عدد در روز رسیده است.

رحمانی اضافه کرد: در سایر اقلام نیز این جهش تولید به وضوح قابل مشاهده است و در فرایند تامین و توزیع اقلام و کالا های مورد نیاز مردم به خصوص در بخش بهداشتی هیچگونه دغدغه ای در دو ماه اخیر نداشتیم و کمبودی نبوده است.

وی گفت: فرایند تولید کیت های تشخیص نیز در کشور مناسب بوده و در صورت تداوم افزایش میزان تولیدات و تامین نیاز کشور، در این بخش نیز می توانیم صادرات داشته باشیم.

آزادسازی 18 میلیون ماسک به درخواست وزارت صمت و دستور موافق رئیس جمهور

رحمانی گفت: روز گذشته با درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعلام موافقت وزارت بهداشت و درمان، رئیس جمهور نیز دستور موافقت خود را برای آزاد سازی بیش از 18 میلیون ماسک مازاد مصرف مراکز بهداشتی و درمانی کشور را اعلام کردند که به زودی در شبکه توزیع عمومی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: این 18 میلیون ماسک در اختیار وزارت بهداشت بود که در این خصوص به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم اگر مجموعه کادر درمانی کشور نیازی به این تعداد ماسک ندارند، اقلام موجود آزاد و در اختیار عموم مردم قرار داده شود که مورد موافقت آقای رئیس جمهور قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آمادگی کشورمان برای صادرات مازاد اقلام بهداشتی در شرایطی است که ما در یک موقعیت نابرابر و در شرایط تحمیلی تحریم ها قرار داریم و جالب تر آن است که شیوع گسترده کرونا در کشور های مختلف جهان در مناسبات تجاری و اقتصادی کشور ها و حتی کشور های عضو WTO تاثیر داشته و قوانین صادرات و واردات آن ها را با محدودیت و ممنوعیت های روبرو کرده است.

وی افزود: در عین حال، برخی از این کشور ها مدعی رعایت ضوابط تجارت آزاد هستند؛ در این مدت 88 کشور محدودیت و ممنوعیت صادرات ایجاد کرده اند، مخصوصا کالا های اساسی و اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا و در مواردی نیز به تناسب نیاز تسهیلات وارداتی اعمال کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صادرات مازاد تولید اقلام بهداشتی در دستور کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات مازاد تولید اقلام بهداشتی در دستور کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید