استانکزی: در افغانستان دولتی وجود ندارد؛ خاتمه جنگ با نیروهای افغان نیازمند توافق جدیدی است

به گزارش وبلاگ ممتاز آنلاین، رئیس تیم مذاکره کننده طالبان گفت که در افغانستان دولتی وجود ندارد و توقف جنگ با آمریکا شامل نیروهای افغان نمی گردد بنابراین برای خاتمه درگیری ها با آن ها به توافق دیگری احتیاج است.

استانکزی: در افغانستان دولتی وجود ندارد؛ خاتمه جنگ با نیروهای افغان نیازمند توافق جدیدی است

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ ممتاز آنلاین، شیرمحمدعباس استانکزی رئیس تیم مذاکره نماینده طالبان گفت که مذاکرات بین الافغانی 10 مارس (20 اسفند) شروع خواهد شد و پیش از آن براساس توافقنامه باید 5 هزار زندانی طالبان از زندان های دولتی آزاد گردد و طالبان نیز در مقابل هزار زندانی نیروهای امنیتی افغان را رها می نماید.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان آزادی 5 هزار زندانی این گروه نیز گفت: این توافقی است که آمریکایی ها با ما داشتند و در توافقنامه نیز درج شده است و جزئیات هویتی زندانیان طالبان نیز به طرف آمریکایی سپرده شده است.

استانکزی اضافه نمود که اگر این تعهد تا 10 مارس بطور کامل انجام نگردد ممکن است مذاکرات بین الافغانی به تعویق بیفتد.

رئیس تیم مذاکره نماینده طالبان درباره چگونگی دولت آینده افغانستان نیز اظهارداشت که در این باره باید در مذاکرات بین الافغانی تصمیم گیری گردد و طالبان نیز به آن تصمیم احترام خواهد گذاشت.

وی درباره توقف جنگ با نیروهای افغان گفت: از فردا جنگ طالبان و آمریکایی ها به صفر می رسد و دو طرف علیه یکدیگر حمله نمی نمایند اما برای توقف جنگ با نیروهای امنیتی افغان به توافق دیگری احتیاج است که در مذاکرات بین الافغانی صورت میگیرد.

استانکزی درباره تاثیر توافق با آمریکا بر سطح درگیری ها در افغانستان نیز اعلام کرد: قطع جنگ با آمریکایی ها تقریبا 80 تا 90 درصد جنگ را در افغانستان کاهش می دهد.

وی تاکید نمود که با نیروهای افغان توافقی درباره آتش بس و یا کاهش خشونت ها امضا نشده است و این موضوع در گفت وگوهای بین الافغانی آنالیز خواهد شد.

رئیس تیم مذاکره نماینده طالبان در پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر بیشتر اعضای هیئت مذاکره نماینده در گفت وگوهای بین الافغانی را نمایندگان دولت تشکیل دهند آیا حاضر به شروع مذاکرات خواهد شد، نیز توضیح داد که در افغانستان حکومتی وجود ندارد، انتخابات شفاف نبوده و حضور مردم نیز کمرنگ بوده است.

وی همچنین توضیح داد که در این کشور هیچکس از دولت پیروی نمی نماید و هیچ گروهی نیز نمی تواند از ملت افغانستان نمایندگی کند اما با این حال طالبان حاضر به پذیرفتن گروه های سیاسی و مذهبی بر سر میز مذاکرات است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "استانکزی: در افغانستان دولتی وجود ندارد؛ خاتمه جنگ با نیروهای افغان نیازمند توافق جدیدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استانکزی: در افغانستان دولتی وجود ندارد؛ خاتمه جنگ با نیروهای افغان نیازمند توافق جدیدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید